Gloria-Pandurii 3-0: Prima victorie pentru Reghecampf. Spargeri în lanţ la primării. 90 de bistriţeni vor să îşi reabiliteze clădirile monumente istorice. Ioan Oltean, acuzat că a intervenit în procesul de restructurare a CJP Bistriţa-Năsăud

Citynews:  Gloria-Pandurii 3-0: Prima victorie pentru Reghecampf

tipareste e-mail messenger facebook twitter Gloria Bistrita a primit vineri vizita echipei Pandurii Targu Jiu, intr-o partida contand pentru etapa a IV-a a Ligii I la fotbal. Bistritenii s-au impus cu scorul de 3-0, dupa un joc excelent.

Inceput perfect de meci pentru Gloria, care deschide scorul in minutul 7, cand Muresan impinge mingea cu capul in poarta, dupa un corner executat de Gigel Ene. A fost singurul moment bun al gazdelor, elevii lui Badea creandu-si in continuare mai multe ocazii de gol, pe fondul unei aparari dezorganizate a Bistritei. Orac si Pintilii ii dau primele emotii lui Albut, iar Apostu are golul egalizator in bocanc, in minutul 30, dar portarul Gloriei este salvator. Cu Moraes izolat si fara baloane utile, formatia lui Reghecampf a jucat destul de haotic, fara a mai conta in atac. Finalul de meci ii gaseste tot pe oaspeti in atac, tribunele inghetand in minutul 42, cand Bacila rateaza incredibil, dupa o faza la care apararea Gloriei a fost facuta sah mat. Gloria intra la cabine cu avantaj minim, dar dupa o prima repriza modesta.

Mesagerul: Spargeri în lanţ la primării

Primăria din Nimigea a fost călcată astă-noapte de hoţi, după ce în noaptea precedentă s-a înregistrat o spargere şi la Primăria Mărişelu. Dacă la Mărişelu planurile hoţilor nu s-au finalizat cu o pradă, la Nimigea paguba s-a cifrat la 11.000 de lei, bani cash găsiţi de hoţi în casierie. Nimigea este a patra primărie prădată în ultima lună, după Mărişelu, Şieu şi Galaţii Bistriţei. Viceprimarul comunei Nimigea, Alexandru Blaga, a declarat că spargerea s-a produs astă-noapte, între orele 1.00 şi 2.00, când persoane necunoscute au spart uşile de acces în primărie şi au pătruns în casierie, unde cu ajutorul unui flex au tăiat cele două case de bani aflate în incintă, pe care le-au golit de 11.000 de lei. Au pătruns şi în alte birouri, inclusiv în cel al primarului, dar nu au furat nimic şi nici nu au răvăşit lucruri

Bistriţeanul: 90 de bistriţeni vor să îşi reabiliteze clădirile monumente istorice

Proprietarii cladirilor monument istoric din Bistrita au posibilitatea sa solicite credite pentru reabilitarea acestora. Pana acum, 90 de bistriteni au cerut Primariei Bistrita eliberarea unor certificate de urbanism pentru a se putea apuca de lucrari, o parte dintre acestia solicitand si un credit.
O hotarare de Guvern ofera posibilitatea proprietarilor de cladiri considerate monumente istorice sa le reabiliteze.

Astfel, proprietarii au posibilitatea sa acceseze fonduri de la Statul Roman prin care pot efectua lucrari de reabilitare la aceste cladiri.

BistriţaOnline: Ioan Oltean, acuzat că a intervenit în procesul de restructurare a CJP Bistriţa-Năsăud

Fostul director al Casei Judeţene de Pensii (CJP) Bistriţa-Năsăud Ioan Fechete l-a acuzat, vineri, pe vicepreşedintele PDL Ioan Oltean că ar fi intervenit în procesul de restructurare a instituţiei care a concediat mai puţine persoane decât era stabilit iniţial.

Ioan Fechete a declarat, într-o conferinţă de presă, că Ioan Oltean s-a opus desfiinţării Biroului de expertiză medicală din Năsăud, oraş aflat în colegiul său parlamentar, aşa încât, deşi s-a propus iniţial desfiinţarea lui, ulterior s-a revenit asupra deciziei.