Manchester United invinge Schalke. Finala, cu Barcelona!

preluare you tube, sport.rol.ro

Manchester United s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins pe Schalke 04 Gelsenkirchen cu scorul de 4-1 (2-1) pe teren propriu, în manşa a doua a semifinalelor.
Manchester United a câştigat după golurile marcate de Antonio Valencia (26), Darron Gibson (31), Anderson (72, 76), reuşita de onoare a vizitatorilor fiind semnată de Jose Manuel Jurado (35).

După un început de meci lipsit de ocazii de poartă, United a deschis scorul în minutul 26, prin columbianul Valencia, lansat excelent de irlandezul Darron Gibson. Peste numai un minut, oaspeţii au replicat prin Raúl González, dar portarul van der Sar a fost la post. MU şi-a majorat avantajul, tranşând practic disputa în min. 31, când Valencia i-a întors serviciul lui Gibson şi acesta a înscris. Schalke, evident fără mijlocaşul român Ciprian Deac în lot, a redus din handicap prin spaniolul Jurado, care a sancţionat o ezitare a apărării britanice (35).

În finală, Manchester United va întâlni pe Barcelona, care a trecut în semifinale de marea sa rivală, Real Madrid, după 2-0 pe ''Bernabeu'' şi 1-1 pe ''Camp Nou''. La partida de pe ''Old Trafford'' a asistat şi antrenorul catalanilor, Josep Guardiola. Finala competiţiei va avea loc Londra, pe Wembley, în data de 28 mai.